Nowe Trendy w Pralnictwie - technologia czyszczenia odzieży

Nadeszły czasy prawdziwej rewolucji w pralnictwie chemicznym. Dziś termin " Pralnia Ekologiczna" nabiera zupełnie nowego znaczenia. Od lat pokutuje świadomość, że nic nie może przecież się zmienić już więcej w tej dziedzinie jaką jest czyszczenie odzieży. Wszystko już przecież odkryto. Odzież można niemal zawsze wyprać, wywabić plamy więc po co coś zmieniać. Myśląc tak jesteśmy w błędzie. Mamy doświadczenie w pralnictwie, które sięga lat 90'. Już wtedy było widać wiele zmian. Oprócz przetasowań na rynku dostawców sprzętów pralniczych, zmieniały się środki piorące a za tym i maszyny przechodziły szereg zmian by nadążyć nie tylko za trendami ale za wciąż zmieniającymi się wymaganiami jakie niesie ze sobą termin EKOLOGIA. To dla Ziemi i dla nas powstaje wiele obostrzeń związanych ekologią oraz ekonomią.

W latach 90' podczas gdy w Polsce usługi związane z czyszczeniem odzieży raczkowały, u naszych sąsiadów został postawiony krok, do postawienia którego My dorośliśmy dopiero w ostatniej dekadzie. Dziś "gonimy" resztę świata. Na polskim rynku 90% pralni chemicznych wciąż pracuje na czterochloroetylenie (zwanego PEREM) i zapewne przez następnych kilka lat będzie to wciąż najpopularniejszy rozpuszczalnik stosowany do czyszczenia odzieży. Obserwując aktualne trendy oraz technologie można jednoznacznie stwierdzić, iż ilość maszyn chemicznych na PER będzie systematycznie spadać. W niektórych przypadkach nastąpi naturalne zakończenie działalności lecz każdy kto zapragnie uczynić krok w przód stanie przed trudnym wyborem w jaką technologię, maszyny zainwestować tak by wraz z trendami wygrać również na atrakcyjności usługi. Nasuwa się więc pytanie "Co wybrać?" oraz "Czy Klient doceni takie zmiany?". Co więc wybrać? Co oferuje mi rynek pralniczy? Szeroka oferta producentów rozpuszczalników we współpracy z wiodącymi producentami maszyn zmieniła diametralnie rynek oraz świadomość.

Podział rozpuszczalników:

  • Czterochloroetylen - Per - najpopularniejszy,
  • Hydrocarbon - KWL,
  • Pochodne Hydrocarbonu,
  • Silikony - Green Earth.

Każdy z tych rozpuszczalników ma swoje wady i zalety. Per - jest niezwykle skutecznym środkiem piorącym jednak opary są szkodliwe dla zdrowia człowieka dodatkowo woń roznosząca się dookoła agregatu chemicznego jest trudna do codziennej pracy. Niezaprzeczalnym problemem jest sama utylizacja, która jest droga ale i konieczna. Mimo to jest to wciąż najpopularniejszy środek na naszym rynku.

"Nie samą chemią pralnictwo stoi" - rozwinięcie tego stwierdzenia ma miejsce w nowej ale skutecznej technologii jaką jest WET CLEANING. Co to właściwie jest ten WET CLEANING ? Jest to technika czyszczenia odzieży, którą dotąd praliśmy w agregatach chemicznych, za pomocą wody oraz biodegradowalnych środków piorących.

Odzież prana jest w Pralnicy wodnej z odpowiednio przygotowanymi programami. Nasuwa się pytanie - czy mając pralnicę wodną też mogę prać w nowej technologii?

Tak i Nie - to zależy od maszyny, jej możliwości oraz pozostałego parku maszynowego jakim dysponujemy.

Niewątpliwymi atutami omawianej technologi czyczenia odzieży w wodzie jest brak nieprzyjemnych zapachów, niższe koszty wyposażenia pralni w park maszynowy, oszczędność w zużyciu mediów.

W skład parku maszynowego wchodzą: pralnica programowalna 16-23 kg wsadu, suszarka, stół prasowalniczy, manekin do prasowania górnej części garderoby, urządzenie do pakowania. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest możliwość prania każdego rodzaju odzieży, bielizny hotelowej itp.